Pasywne rozwiązania solarne

Zasady projektowania solarnego

Jak dzięki pasywnym zasadom projektowania stworzyć zrównoważony dom.

Nie jest tajemnicą, że zrównoważony rozwój staje się kluczowy dla przyszłości naszej planety, jaką znamy.
W miarę jak zmiany klimatu stają się coraz większym zagrożeniem, co możemy zrobić jako jednostki, aby pomóc naszej planecie? Jednym z największych czynników przyczyniających się do emisji gazów cieplarnianych jest zużycie energii w gospodarstwach domowych, a budowa zrównoważonych domów może znacznie zmniejszyć naszą zależność od energii. Wykorzystując procesy projektowania pasywnych domów wykorzystujących energię słoneczną, zapewniamy zdrowszą planetę dla wszystkich, jednocześnie zmniejszając negatywną produkcję odpadów.
Jednym z głównych czynników dla zrównoważonych domów jest sposób, w jaki domy te są projektowane poprzez pasywny projekt domu słonecznego. Co to jest projekt pasywnej energii słonecznej? Projekt pasywnego domu słonecznego to po prostu zaprojektowanie domu, który wykorzystuje naturalny klimat i otoczenie, aby utrzymać komfortową temperaturę w domu przez cały rok. Pasywna konstrukcja słoneczna zmniejsza obciążenie polegające na poleganiu na energii za pomocą systemów ogrzewania i chłodzenia, które odpowiadają za około 40% zużycia energii w przeciętnym domu.

SCHEMAT DOMU PASYWNEGO 19C

Jak wygląda dobry pasywny projekt solarny?

Dobry projekt solarny pasywnego domu zapewnia mieszkańcom komfort termiczny przy minimalnym dodatkowym ogrzewaniu lub chłodzeniu. Każda ze stref klimatycznych ma swoje własne cechy, które określają najbardziej odpowiednie cele projektowe i odpowiedzi projektowe. Zidentyfikowanie własnej strefy klimatycznej i zrozumienie zasad komfortu cieplnego pomoże Ci dokonać świadomych wyborów projektowych dla Twojego domu. Ogólnokrajowy system oceny energetycznej domów wraz z klasyfikacją w postaci gwiazdek jest dodatkowym, bardzo przydatnym zasobem. 6 elementów udanego pasywnego projektu słonecznego.
Jeśli chcesz mieć zrównoważony dom, kluczowy jest dobry pasywny projekt solarny. Dobra pasywna konstrukcja słoneczna gwarantuje, że wszyscy mieszkańcy domu będą czuć się komfortowo przez cały rok, przy minimalnym poleganiu na dodatkowych systemach ogrzewania i chłodzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest ocena pasywnego projektu Twojego obecnego domu, kliknij tutaj.

Oto wszystkie elementy, które składają się na pasywny projekt solarny.

Lokalizacja

Polska to kraj o zróżnicowanych warunkach klimatycznych od ciepłej części zachodniej po północno-wschodnie chłodniejsze.
Świadomość swojej strefy klimatycznej lepiej przygotuje Cię do zrozumienia zasad projektowania pasywnego i ich zastosowania w Twoim środowisku.

warunki klimatyczne a budowa domu

Orientacja

Orientacja odnosi się do położenia, w którym znajduje się Twój dom oraz sposobu, w jaki możesz go dostosować, aby zmaksymalizować cechy otaczające Twój dom. Tymi cechami mogą być duże, zacienione drzewa, a także kierunek padania promieni słonecznych, który pomaga zmaksymalizować efektywność paneli słonecznych i chłodzących bryz. Dobra orientacja odgrywa dużą rolę w projektowaniu pasywnych domów fotowoltaicznych i może zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie kosztów energii.

Zacienienie

Wykorzystanie skutecznego zacienienia w domu może radykalnie zmniejszyć dyskomfort związany z gorącymi letnimi temperaturami, jednocześnie oszczędzając cenną energię i pieniądze. Pomocne mogą być różne techniki zacieniania, takie jak stałe lub regulowane osłony cieniujące dostosowane do orientacji terenu, klimatu i szerokości geograficznej.

Uszczelnienia

Nieszczelność odpowiada za 15-25% strat ciepła w domach zimą. Uszczelnienie domu przed przeciągami i napływem chłodnego powietrza to jeden z najprostszych sposobów na utrzymanie odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu.

Potrójna szyba

Przechwytując malownicze widoki, okna płynnie łączą życie wewnętrzne z przestrzenią zewnętrzną, zachęcając do naturalnego światła i wentylacji w całym domu. Z drugiej strony mogą być również głównym źródłem niechcianego letniego ciepła, a także przyczyną znacznych strat ciepła w zimie. Dlatego we wszystkich naszych budynkach stosujemy potrójne szyby, energooszczędne okna, pozwalające oszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, zapewniając jednocześnie komfortowe środowisko dla Ciebie i Twojej rodziny.

Pasywne okna zasilane energią słoneczną

Izolacja

Izolacja działa jak bariera dla energii cieplnej, utrzymując chłód w domu w miesiącach letnich i ciepło w zimie. Klimat, w którym mieszkasz, określi poziom odpowiedniej izolacji, jakiej potrzebujesz dla swojego domu. Dobrze ocieplony dom idzie w parze z dobrym projektem, zapewniając komfort przez cały rok. Wszystkie budynki 19c domy modułowe posiadają odpowiednią dla danego miejsca izolację ścian, podłóg i sufitów. To z kolei pomaga w utrzymaniu idealnego klimatu w pomieszczeniu, oszczędzaniu na chłodzeniu i ogrzewaniu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

O naszych pasywnych domach solarnych

Zasadniczym elementem etosu 19c domy modułowe w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami i zrównoważonego rozwoju jest nasze zaangażowanie w projektowanie pasywnych systemów solarnych. Reagujące na klimat, nasze wysokiej jakości domy modułowe zostały zaprojektowane z myślą o komforcie, wykorzystaniu naturalnego światła, magazynowania i dystrybucji energii słonecznej, aby zapewnić utrzymanie przyjemnej temperatury w miejscu zamieszkania przez cały rok. Eliminując potrzebę kosztownego ogrzewania i chłodzenia, pasywny projekt solarny działa z klimatem, a nie przeciwko niemu. Oferując szereg zasobooszczędnych elementów jako standardowych elementów, firma 19c domy modułowe projektuje i buduje z myślą o zrównoważonym rozwoju. Ponieważ każdy nowy budynek osiąga co najmniej 7-gwiazdkową ocenę energetyczną, a każdy nowy dom modułowy zawiera system energii słonecznej o mocy 1,8 kW i 10 000-litrowy zbiornik na wodę , wykorzystujemy każdą okazję, aby zmniejszyć nasz wpływ na środowisko naturalne, a także na ludzi i ich zdrowie. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.