Problem odpadów budowlanych (i rozwiązanie)
Rosnący problem odpadów budowlanych
Jak wynika z najnowszego raportu przemysł budowlany produkuje każdego roku oszałamiające 12,7 miliona ton odpadów, co stanowi 16,8% całkowitej ilości odpadów stałych w kraju.
Wszystkie te odpady wytwarzają gazy cieplarniane, uwalniają szkodliwe substancje do środowiska i pochłaniają duże obszary ziemi do przetwarzania i składowania.
Nic dziwnego, że dane pokazują, że budownictwo jest drugą co do wielkości branżą wytwarzającą odpady i wydaje co roku 8 miliardów dolarów na usługi związane z odpadami – najwięcej ze wszystkich sektorów.
Odpady budowlane to nie tylko problem Polski. Badania pokazują, że przemysł budowlany wytwarza około 25% wszystkich odpadów stałych na całym świecie, a 40% materiałów składowanych na wysypiskach jest wynikiem prac budowlanych.
Wiedząc, że odpady budowlane stale rosną (+22% od poprzedniego) i że wiąże się to z ogromnymi kosztami finansowymi, nie wspominając o ogromnym wpływie na środowisko, co mogą zrobić budowniczowie i konsumenci, aby zminimalizować ilość odpadów generowanych przez wybrane przez nich metody budowy i projekty budowlane?
W tym artykule w czasopiśmie zdefiniujemy odpady budowlane, dowiemy się, gdzie trafiają po opuszczeniu placu budowy i przyjrzymy się realnemu rozwiązaniu, które może je znacznie zmniejszyć.
Czym są odpady budowlane ?
W książce Mohameda Osmaniego Odpady oszacowano, że odpady budowlane typowego placu budowy mogą stanowić nawet 30% całkowitej masy materiałów budowlanych dostarczonych na plac budowy. Ale co dokładnie rozumiemy przez „odpady budowlane” iz jakich materiałów się składają?
Urząd Ochrony Środowiska definiuje odpady budowlane jako „odpady pochodzące z budowy i renowacji domów. Może to obejmować: drewno, beton, cegły, płyty gipsowo-kartonowe, azbest, asfalt, skały i glebę, roślinność i zanieczyszczoną glebę”.
Urząd Ochrony Środowiska ostrzega: „jeśli nie gospodarujesz odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi we właściwy sposób, może to zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu i środowisku”.
Najnowszy Krajowy Raport Odpadów sporządzony przez Departament Rolnictwa, Wody i Środowiska pokazuje, że około 44% (27 mln ton) z 74,1 mln ton odpadów wyprodukowanych w Polsce pochodziło z sektora budowlanego i rozbiórkowego.
Zgodnie z audytem Departamentu Środowiska podział odpadów budowlanych kierowanych na składowiska jako procent całkowitej masy składa się z:
- Azbest 24,7%
- Zanieczyszczona gleba 21,1%
- Beton 16,6%
Gleba 8,6% - Drobne frakcje (wszystkie materiały z mieszanych odpadów budowlanych i rozbiórkowych o wielkości mniejszej niż 4,75 mm) 7,4%
- Drewno 7,1%
- Produkty z gliny 3%
- Inne 11,4% (tworzywa sztuczne 1%, kruszywo naturalne 1,9%, roślinność 1,9%, materiały żelazne 1,7%, płyty gipsowo-kartonowe 1,3%, papier i tektura 1,1%)
Gdzie trafiają odpady budowlane?
Teraz, gdy wiemy, co rozumiemy przez odpady budowlane iz czego się składają, przyjrzyjmy się, gdzie trafia większość materiałów odpadowych z budowy.
Na podstawie Krajowego Raportu Odpadów oto, gdzie zazwyczaj trafiają odpady budowlane:
Około 20 mln ton (76%) trafia do operacji recyklingu budowlanego i odzyskiwania zasobów, w przypadku których materiały są powszechnie stosowane w bazach drogowych i innych projektach cywilnych.
Około 6,5 mln ton (24%) unieszkodliwiania na wysypiskach.
Mniej niż 50 000 t trafia do zakładów przetwarzania odpadów niebezpiecznych.
Mniej niż 50 000 ton uważa się za śmieci i nielegalnie wyrzucane.
W okresie 13 lat, dla którego dostępne są dane, całkowita ilość wytworzonych odpadów wzrosła o 11,3 Mt (18%), a ilość odpadów z budowy i rozbiórki wzrosła o 32% na mieszkańca. Na szczęście od roku 2017 wskaźnik recyklingu odpadów budowlanych wzrósł o 9%.
Jednak dalsze zwiększanie wskaźnika recyklingu odpadów budowlanych za pomocą konwencjonalnych środków staje się coraz trudniejsze, dlatego potrzebne są inne rozwiązania minimalizujące ilość odpadów budowlanych u źródła.
Jak zmniejszyć ilość odpadów budowlanych: Zaplanuj swoją budowę z myślą o zrównoważonym rozwoju
Dokładnie planując projekt budowlany i mając na uwadze zrównoważony rozwój i redukcję odpadów, możesz radykalnie zmniejszyć wpływ na środowisko i ilość odpadów generowanych podczas budowy. Niektóre obszary, które warto rozważyć i zbadać przed rozpoczęciem:
- Używaj materiałów budowlanych ze zrównoważonych źródeł. W domach modułowych 19c wykorzystujemy zrównoważone drewno.
- Zorganizuj bezpieczne przechowywanie na miejscu, aby chronić materiały przed uszkodzeniem, kradzieżą, aktami wandalizmu lub narażeniem na warunki pogodowe.
- Projektuj przy użyciu standardowych wymiarów, aby zmniejszyć ilość odpadów. W ramach naszego zrównoważonego podejścia do budownictwa w domach prefabrykowanych 19c stosujemy przyrosty materiału budowlanego co 900 mm.
- Starannie oblicz ilość potrzebnych materiałów budowlanych, aby uniknąć przeładowania.
- Wybieraj materiały pochodzące z recyklingu (tj. beton wykonany z kruszywa pochodzącego z recyklingu lub blaty wykonane ze szkła pochodzącego z recyklingu) i ponownie używaj materiałów tam, gdzie to możliwe.
- Nadmiar materiałów zwrócić dostawcy.
- W miarę możliwości sięgaj po prefabrykowane elementy lub moduły.
Dobrą wiadomością jest to, że dzięki partnerstwu z 19c budowanie w sposób zrównoważony jest łatwe. Zespół 19c domy prefabrykowane ma już zasoby i know-how do projektowania i konstruowania w celu zmniejszenia ilości odpadów.
Wybierz konstrukcję modułową
Czy budownictwo modułowe może być rozwiązaniem światowego problemu odpadów budowlanych? Budownictwo modułowe to proces, w której budynek jest budowany w sekcjach (modułach objętościowych) w kontrolowanych warunkach poza terenem budowy w prefabrykowanym obiekcie budowlanym. Budynki modułowe są transportowane na plac budowy jako kompletne moduły, zwykle ze ścianami, podłogami, sufitami, okablowaniem, instalacją wodno-kanalizacyjną i wyposażeniem.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z naszym obszernym przewodnikiem po konstrukcjach prefabrykowanych, zestawach i domach modułowych.
Oprócz tego, że jest to wysoce zasobooszczędny i szybki sposób budowy, budownictwo modułowe ma znaczną przewagę środowiskową nad konwencjonalną budową na miejscu pod względem zakłóceń na placu budowy i marnotrawstwa materiałów.
Weźmy na przykład modułowy proces projektowania i budowy domów 19c.
Nasze domy składają się z modułów objętościowych, precyzyjnie zaprojektowanych, aby zmieściły się na naczepie ciężarówki, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi masy i do transportu dźwigiem na miejsce. Każdy moduł jest przeznaczony do stworzenia całego małego mieszkania lub połączenia z innymi modułami w celu stworzenia większego domu.
Ponieważ nasze moduły wolumetryczne są budowane w kontrolowanym obiekcie, zakłócenia na miejscu są niewielkie.
A nasze lekkie konstrukcje pozwalają na maksymalną adaptację terenu i minimalizację wykopów, można je również zdemontować i poddać recyklingowi.
Projekty 19c wykorzystują standardowe rozmiary i długości materiałów budowlanych, co skutkuje mniejszymi stratami podczas procesu budowy. Prefabrykacja ram i kratownic zmniejsza straty materiału nawet o 52%. Wszystkie nadmiarowe materiały można łatwo poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać w naszym zakładzie budowlanym.
Zapewniamy wyraźnie oznaczone pojemniki do segregacji materiałów, aby upewnić się, że wszystkie odpady są sortowane pod kątem optymalnej możliwości recyklingu i minimalnej ilości odpadów trafiających na wysypisko. Oto jak poddajemy recyklingowi i ponownie wykorzystujemy nadmiar materiałów w naszym zrównoważonym obiekcie:
Materiały z recyklingu:
- Stal, miedź i aluminium
- Karton i papier
- Plyta gipsowa
- Podkład
- Puszki z farbą
- Przewód elektryczny
- Arkusz cementu
- Polistyren
- Nieobrobione drewno
- Traktowane sosny i laminowane belki
- PDF, masonit i płyta wiórowa
- Bębny z tworzyw sztucznych (tynk, tynk itp.)
- Wszystkie tworzywa sztuczne
Materiały ponownie wykorzystane
Izolacja, w tym sizal
Materiały wysłane na wysypisko
-PCW
-Izolacja, w tym sizal, której nie można ponownie użyć
Ponadto w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Śląskim w 2021 r . zbadano różnicę między wytwarzaniem odpadów w konstrukcji modułowej poza terenem budowy a budową konwencjonalną na miejscu . Badania te wykazały znaczną redukcję masy odpadów, gdy stosowana jest konstrukcja modułowa, gdzie konstrukcja modułowa zmniejsza całkowitą masę odpadów nawet o 83,2%.
Chociaż konstrukcja modułowa nie eliminuje odpadów budowlanych, jest z pewnością lepszą metodą zrównoważonego budownictwa, pozwalającą zminimalizować ilość odpadów budowlanych, które należy przetworzyć, poddać recyklingowi lub wysłać na wysypisko.
Współpracuj z 19c domy modułowe, aby zminimalizować odpady budowlane w Australii podczas następnej budowy
Dzięki ponad 13-letniemu doświadczeniu 19c jest zaangażowana w tworzenie zrównoważonych domów, które minimalizują ich wpływ na środowisko na każdym etapie procesu budowlanego, od projektowania, budowy i instalacji na miejscu.
Jeśli chcesz zbudować nowy dom, w którym Twój wpływ na planetę będzie zminimalizowany, skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej, przeczytać nasz przewodnik po zrównoważonym budownictwie lub umówić się na wizytę w naszym domu wystawowym.
You might also like
-
-
-
Co to znaczy być neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla? https://19c.pl/wp-content/themes/engic/images/empty/thumbnail.jpg 150 150 19c Elewacje wentylowane, Aluminiowe panele elewacyjne 19c Elewacje wentylowane, Aluminiowe panele elewacyjne https://19c.pl/wp-content/themes/engic/images/empty/thumbnail.jpg